Co zrobić ze starymi płytami winylowymi?

Używanie płyty winylowej do jakiegokolwiek innego celu niż jej słuchanie nierzadko okrzykiwane jest profanacją. Jednak winyle trzeba gdzieś przechowywać i tak jak książki, w końcu zapełniają one nasze półki. A gdzie tu miejsce na nowe płyty? Przecież muszą napływać nowe płyty…!

Wiadomo, płyty się zużywają. Każdy z nas ma takie, które nie nadają się do odtworzenia i już samo ich wyciąganie całkowicie mija się z celem. Na pewno części z Was zdarzyło się też dostać lub znaleźć „na ślepo” paczkę/worek winyli, z których część stanowiły… no na przykład niemieckie szlagiery albo krążki z ćwiczeniami. Jeśli ktoś lubi szlagiery – w porządku, jeśli ktoś chce codziennie rano słuchać mocnego, męskiego głosu, który instruuje „If you want to have a beautiful body…”, jego sprawa. Dlatego też grające płyty możecie spróbować najpierw sprzedać albo po prostu komuś je oddać. Na OLX łatwo można wrzucić rzeczy na „oddam za darmo”. To nie boli. Jeśli jednak koniecznie musicie wyzbyć się takich płyt lub tych, które nie nadają się do użytku, możecie użyć ich jako elementów dekoracyjnych.

Winyle na ścianach

Jeśli płyta, której nie da się już odtwarzać, mimo wszystko jest dla was wartościowa, to z pewnością nie będziecie chcieli jej niszczyć. Można jednak zrobić z niej wspaniałą dekorację – wystarczy oprawić ją w ramkę ze szkłem i powiesić w wybranym miejscu. Płyta nie będzie kurzyła się bez sensu na półce, ale nadal pozostanie elementem waszej kolekcji.

Płyta winylowa Daft Punk w ramce. Zdjęcie pochodzi z: LevelFrames. Można tam znaleźć już oprawione w ramy płyty winylowe.

W innych przypadkach winyl może posłużyć nam do wykonania elementu wystroju. Jako dekoracje, winyle mogą posłużyć do stworzenia wielu rzeczy, a ogranicza was wyłącznie własna wyobraźnia.

Zdjęcie pochodzi z bloga NJM. Pod tym linkiem 10 inspiracji jak zrobić dekoracje z płyt winylowych.

Winyl może być także świetną ramką na zdjęcia albo bazą do stworzenia zegara. Są to przedmioty użytkowe, które nadadzą winylom drugie życie.

Zdjęcie pochodzi ze strony Vinyl Clocks. Można tam kupić zegary z płyt winylowych albo zainspirować się pomysłami.

Stojaki, organizery, patery, miski z płyt winylowych

Winyle mogą także stać się przedmiotami codziennego użytku. Można wykonać z nich np. miskę, organizer na biurko lub stojak na wino. To oczywiście tylko inspiracje, tak naprawdę mamy dowolność w tworzeniu przedmiotów z winyli.

Zdjęcie pochodzi z bloga Instructables. gdzie znajdziecie informacje o tym, jak zrobić miskę z płyty winylowej.

Mogą one posłużyć nawet do zrobienia krzeseł czy stolika. Stolik z płyt winylowych prezentuje się naprawdę świetnie.

Zdjęcie pochodzi ze strony Ikeahackers, gdzie znajdziecie inspiracje do stworzenia krzeseł i stołków z płyt winylowych.

Biżuteria z winyli

Płyty winylowe mogą posłużyć do stworzenia czegoś unikalnego, co będzie nam bliskie. I tak powstają np. kolczyki z płyt winylowych czy naszyjniki z winyli. Można je zrobić dla siebie lub dla kogoś bliskiego.

Te naszyjniki z winyli pochodzą ze stronki Angry Young And Poor. To nie jedyne egzemplarze biżuterii z płyt winylowych jakie tam znajdziecie.

Jak wyciąć coś z płyty winylowej lub w jaki sposób odkształcić płytę winylową?

Z nacięciem lub w ogóle ruszeniem twardej płyty winylowej może być problem. Jednak z pomocą przychodzi znany już od kilku lat trik z piekarnikiem. Do nagrzanego na 250 stopni piekarnika wkładamy na moment płytę winylową. I na tak przygotowanym winylu pracujemy.

Taki sposób nadawania drugiego życia płytom winylowym budzi wiele kontrowersji. Jednak warto wiedzieć, że wiele osób korzysta z takich opcji.