Funny Girl

Dużo się dzisiaj mówi o dążeniu do celu, realizacji swoich ambicji oraz wierze we własne umiejętności. Trenerzy personalni zbijają na tym krocie. Tymczasem Fanny Brice, żyjąca w pierwszej połowie XX wieku, nie potrzebowała coacha by wiedzieć czego chce.

Fanny Brice

Fanny urodziła się na Manhattanie jako jedno z czwórki dzieci imigrantów z Węgier i Francji. Już jako młoda dziewczyna była niepokorna. W 1908 r. rzuciła szkołę, aby występować w wiktoriańskiej burlesce. Był to dla niej początek teatralnej kariery. Nie musiała długo czekać na to, by zauważył ją broadwayowski impresario. Swoją współpracę z Flo Ziegfeldem rozpoczęła już w 1910 r., odgrywając główne role w jego spektaklach na Broadwayu (w 1910 r., 1911 r. i 1921 r.) znanych jako Follies. Poza spektaklami, Fanny występowała także w licznych audycjach radiowych oraz filmach.

Barbra Streisand

Barbra, która tak wspaniale zagrała Fanny Brice, była dziewczyną wywodzącą się z Brooklynu. Jej rodzinne korzenie również sięgały imigrantów – z Galicji i dawnych ziem Imperium Rosyjskiego. Jej ojciec zmarł, gdy Barbra była jeszcze dzieckiem, co sprawiło, że jej matka, kobieta o wspaniałym głosie, pracująca jako zwykła sekretarka i księgowa, z trudem utrzymywała rodzinę za nędzne grosze, które udało jej się zarobić. Jednakże kobieta wspierała pasję Barbry do śpiewu oraz gry aktorskiej, dzięki czemu dziewczyna zebrała nieco doświadczenia i nagrała nawet taśmę demo. Barbra edukację skończyła mając 16 lat, wówczas chwytała się każdego angażu, pragnąc zaistnieć na scenie. Skutkowało to życiem w biedzie, często nocowaniem u znajomych, gdy nie było jej stać na czynsz. Jej trudy zostały wynagrodzone, gdy odniosła wielki sukces jako aktorka i wokalistka. Jedną z jej najważniejszych ról była Fanny Brice, która przyniosła jej Oscara.

Funny Girl

Musical i jego adaptacja filmowa Funny Girl oparte są na życiu Fanny Brice. Jednakże swoją pełnię osiągają właśnie dzięki Barbrze Streisand. Funny Girl, dziewczyna, która nie zna granic w realizacji swoich ambicji, zupełnie głucha na ironiczne podszepty innych osób i do końca brnąca do celu.

Jednak najmocniejszym punktem Funny Girl jest muzyka. Fenomenalne wykonania Barbry, z Don’t rain on my parade oraz I’m the greatest star na czele, pozwalają w muzycznym wirze wgryźć się w fabułę i moc emocji tej produkcji.

Z pełnym zapałem polecamy oszałamiające krążki – płyty winylowe z muzyką z Funny Girl: