I got my Hair!

Włosy i wojna

Lata 60., okres wojny w Wietnamie. Młodzi amerykanie licznie zaciągają się do wojska, aby walczyć na nieznanych, odległych terenach. Ze słusznością tej idei nie zgadzają ci, którzy propagują pokój i wolność. To ogromne starcie dwóch światopoglądów jest motywem przewodnim Hair. Jak przełożyć tak trudny temat na muzykę?

Galt MacDermot

Ten utalentowany kompozytor wiedział jak to zrobić. Jego zasługą są genialne utwory scenicznej wersji Hair z 1967 r. i późniejszej adaptacji filmowej (1979 r.). W 1969 r. Został wyróżniony nagrodą Grammy za album z przebojami z Hair. Sam musical był natomiast nominowany do Tommy Award. Galt MacDermot stworzył także muzykę do takich dzieł, jak Two Gentlemen of Verona,Via Galactica,Time and the Wind czy Blondie. Natomiast jego utwory do musicalu Hair zostały wykonane także w programie New York Shakespeare Festival Public Theater.

Pokolenie przemówiło

Hair poruszył bardzo trudną tematykę polityczną i obyczajową (rewolucja seksualna), a jego utwory stały się swego rodzaju manifestem ówczesnego pokolenia. Także sama forma tego musicalu, rockowe wykonanie piosenek, była kwestią świeżą i kontrowersyjną.

Popularność utworów z Hair była ogromna – oryginalny soundtrack sprzedał się w liczbie ponad 3 milionów egzemplarzy! Na ten sukces składa się nie tylko tytułowa piosenka Hair, ale również wielokrotnie coverowane przez różnych artystów Ain’t Got No… I Got Life.

Muzyka jest wszechogarniająca – jej siła drzemie nie tylko w wrażeniach estetycznych, ale również emocjach, które z niej płynął oraz wszystkiego, co można za jej pomocą przekazać. Potęgę tę wykorzystują twórcy musicali a jednym z najlepszych tego przykładów jest musical Hair.