Jak czyścić gramofon?

Przyszedł czas na wiosenne porządki. Wiadomo, że o nasze cudeńka musimy koniecznie zadbać. Pojawia się zatem pytanie: jak należy czyścić gramofon? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, ponieważ różnie podchodzimy do mycia poszczególnych elementów sprzętu. Istnieje jednak kilka ogólnych porad, z których warto skorzystać.

Jak czyścić obudowę oraz pokrywę gramofonu

Obudowa to element, który trzyma całe nasze sanktuarium w ryzach. Pokrywa natomiast pomaga uniknąć nadmiernego zbierania się kurzu na talerzu. Poza tym nie ma co ukrywać, że oba te elementy stanowią często część reprezentacyjną gramofonu i dekorację pomieszczenia, w którym on stoi.

Aby zadbać o czystość obudowy, wystarczy nam wilgotna (nie może być mokra!) szmatka oraz woda z najzwyklejszym szarym mydłem. Można także użyć gąbki, ale szmatką myje się dokładniej. W ten sam sposób można myć obudowy plastikowe oraz drewniane. Ważne jest jednak, aby po umyciu wytrzeć je do sucha, np.: za pomocą papierowych ręczników. Dla lepszego efektu można na sam koniec użyć preparatów samochodowych dopasowanych do materiału, z którego wykonana jest obudowa. Dzięki temu nadamy jej połysk. Zanim jednak użyjemy wybranego środka na całości obudowy, warto wypróbować go na niewielkiej, mało widocznej powierzchni, aby sprawdzić, czy zakupiony preparat nie wyrządzi szkód na naszym sprzęcie.

Pokrywę gramofonu oraz szybki także myjemy za pomocą szmatki lub gąbki i wody z mydłem. Oczywiście po umyciu należy wytrzeć pokrywę do sucha. Zdarza się, że z biegiem czasu na pokrywie pojawiają się rysy. Pomocna będzie wówczas odpowiednio dobrana pasta polerska.

Woda z szarym mydłem świetnie sprawdzają się także przy czyszczeniu paneli aluminiowych. Zasada jest taka sama: używamy wilgotnej szmatki i koniecznie osuszamy.

Jak czyścić igłę gramofonową

Igła to element, który należy czyścić na bieżąco. Jest ona nie tylko odpowiedzialna za jakość dźwięku, ale ma także bezpośrednią styczność z płytami winylowymi, musi być zatem czysta. Do mycia igieł gramofonowych istnieją specjalne preparaty, które z łatwością można nabyć choćby przez Internet. Dodatkowo przyda się odpowiednia szczoteczka do mycia igły gramofonowej, choć można w jej zastępstwie użyć także szczoteczki od tuszu do rzęs (pod warunkiem, że mamy pewność co do tego, że jest ona absolutnie czysta!). Jednak bardzo często płyn do czyszczenia igły jest już w zestawie z odpowiednią szczoteczką.

Zanim przystąpimy do mycia igły, powinniśmy upewnić się, że ramię zostało unieruchomione – na wsporniku lub przez nas, a używana szczoteczka nie jest za mocno nasączona płynem. Igłę należy myć ruchem od tyłu do przodu wkładki. Obowiązkowo powinniśmy unikać zamoczenia czy nawet zawilgocenia gniazda wspornika, dlatego czyścimy tylko ostrze igły. Po umyciu należy poczekać, aż płyn odparuje i igła będzie całkowicie sucha.

Jak czyścić pozostałe elementy gramofonu

Oczywiście igła i obudowa to nie wszystko. W zależności od rodzaju sprzętu możemy rozłożyć go na więcej lub mniej czynników pierwszych. O każdy element gramofonu należy dbać.

Łożyska i zębatki powinny być odpowiednio nasmarowane. Do gramofonów poleca się wszelkiego rodzaju smary uniwersalne, z których najpopularniejszym jest chyba Towot. Nasmarowania wymaga także winda ramienia, jednak ta części posiada dedykowane produkty. Duży wybór smarów do windy ramienia można znaleźć w sieci i właśnie z nich należy korzystać, gdyż jest to najbezpieczniejsza opcja.

Gałki w gramofonach, nakładki na przełączniki i inne tego typu elementy można czyścić preparatem dopasowanym do materiału lub wodą z mydłem. Są to jednak drobne elementy, dlatego do czyszczenia najlepiej użyć szczoteczki do zębów lub wacików kosmetycznych.

Specjalne preparaty z serii Kontakt są przeznaczone do czyszczenia styków oraz potencjometrów. Przy tych elementach nie należy stosować metody prób i błędów. Warto od razu zainwestować w dedykowane środki, aby nie zniszczyć sprzętu.

Przy elementach gumowych świetnie sprawdzają się środki odtłuszczające. Można także skorzystać z czystego spirytusu w niewielkiej ilości.

Jeżeli w naszym sprzęcie płyta winylowa nie jest kładziona bezpośrednio na talerz, lecz na matę gramofonową, należy pamiętać, aby sprawdzać jej czystość przed każdym użyciem. Maty są zazwyczaj wykonane z materiału lub elastycznego tworzywa, toteż w prosty sposób można pozbyć się z niej niechcianych elementów, po prostu ją wytrzepując.

Jak widać, wystarczy poświęcić odrobinę czasu, aby nasz sprzęt był czysty i zadbany. Odbija się to na jakości dźwięku, żywotności gramofonu oraz płyt.