Jak kupić gramofon? Kilka prostych wyjaśnień.

Jeszcze kilka lat temu próżno było szukać płyt winylowych na głównych standach, znajdujących się przy samym wejściu do Empiku. Nie mówiąc już o modzie, na wrzucanie winyli do sprzedaży w popularnych marketach. Czarne krążki kojarzyły nam się z „Gdzie się podziały tamte prywatki” w wykonaniu dziadka na weselu wnuczki. A jednak płyty winylowe, zresztą bardzo słusznie, wróciły do łask i coraz więcej osób pragnie ich słuchać. W związku z tym na winylowym rynku pojawia się coraz więcej „nowych”, czyli tych, dla których wszelkie specyfikacje gramofonów brzmią jak czarna magia. Wcale nie znaczy to, że nie mogą one cieszyć się z pasji, jaką jest wejście w winylowy świat.

Oto kilka PROSTYCH porad na temat tego, jak dokonać wyboru gramofonu, niekoniecznie znając się dokładnie na tym sprzęcie.

Używane gramofony

Jedną z najlepszych opcji jest zakup używanego gramofonu. To świetny pomysł, ponieważ w momencie produkcji najstarszego sprzętu istniały wyłącznie winyle, jest on zatem wykonany w najlepszy dla tych płyt sposób.

Ceny starych gramofonów są naprawdę różne. Znajdziemy na przykład takie za 300zł (a czasami nawet za mniej). Zauważcie, jak niezwykle często ludzie na portalach aukcyjnych chcą po prostu pozbyć się starego sprzętu po rodzicach czy dziadkach, który zalega gdzieś w szafie lub na strychu. Lifting takiego gramofonu może wiązać się z kosztem na poziomie 300-400zł. Jednakże, doprowadzając go do idealnego stanu, serwujemy sobie wyśmienity sprzęt, który będzie nam bardzo długo służył. Nieoceniona jest także satysfakcja z odrestaurowania takiego sprzętu.

Można też kupić przygotowany do pracy, używany sprzęt naprawdę fenomenalnej jakości. Jest to koszt około 1000 zł i więcej, a za tę cenę otrzymujemy najwyższy poziom efektów, genialny dźwięk i pewność, że nasze płyty będę odsłuchiwane w najmniej inwazyjny dla nich sposób.

Co tu dużo mówić, używane gramofony, tak jak płyty winylowe, mają swoją historię, niepowtarzalny klimat i oddają czar minionych epok w historii muzyki.

Nowy gramofon

Oczywiście niektórzy uznają, że lepiej jest kupić nowy sprzęt. Także w tym jest dużo racji, jednak zależy to od tego, jaki gramofon wybieramy.

Produkty „marketowe”, tak je nazwijmy, to koszt rzędu 200-300 zł. Mamy jednak wówczas do czynienia ze sprzętem wykonanym głównie z plastiku. Często nie można w nim dobrze uregulować obrotów, a całość jest na tyle zautomatyzowana, że trzeba używać tylko tego, co „fabryka dała”. Jeśli później zainwestujecie w cenne płyty winylowe (np.: wykosztujecie się na jakieś świetne wydanie sprzed lat), to możecie zniszczyć je na takim gramofonie. Ponadto sprzęty „marketowe” pozbawione są możliwości rozbudowy, wymiany części na lepsze. Często też niełatwo jest dostać do nich igłę (zwłaszcza, jeśli to tzw. „no name”, chiński produkt, wtedy szukaj wiatru w polu).

Nowy gramofon, który można nazwać naprawdę dobrym sprzętem, to koszt około 1000zł. Rynek sprzedaży gramofonów rządzi się takimi samymi prawami, jak innych produktów, dlatego kwoty te mogą wahać się od tego pułapu do kilku, czy nawet kilkunastu tysięcy złotych. Niemniej jednak, jest to gra warta świeczki – nowy gramofon to pewność, że sprzęt jest w pełni sprawny, posiada serwis techniczny a jego jakość jest nienaganna. Niepodważalną zaletą kupna nowego gramofonu jest też gwarancja, jaką na niego otrzymujemy.

Czy gramofon lepiej kupić przez Internet czy bezpośrednio?

Ilość sprzętu dostępnego w Internecie jest wręcz oszałamiająca. Nie oznacza to jednak, że kupując przez Internet oszczędzacie fundusze – ceny są do siebie bardzo zbliżone. Co najwyżej macie większy wybór. Jednakże, przy zakupie przez Internet należy pamiętać o:

– możliwości złej wyceny (osoba, która wystawia sprzęt na sprzedaż może się na nim nie znać lub chcieć was oszukać; jeśli i wy się nie znacie, to scysja gwarantowana);
– ryzyku, jakie niesie za sobą transport nieprofesjonalnie zapakowanego do wysyłki gramofonu (o uszkodzenia nietrudno nawet przy ścieraniu kurzy, a co dopiero przy przewozie przed firmę wysyłkową).

Jeżeli jednak decydujecie się na zakup przez Internet, powinniście dokładnie przeczytać ofertę i w razie wątpliwości skontaktować się ze sprzedawcą. Sprawdzić należy, czy gramofon jest kompletny, tzn. czy posiada: talerz do umieszczania na nim płyty oraz adapter do singli; ramię (a do niego ciężarek i koszyk, do którego mocuje się wkładkę oraz igłę); wkładkę i igłę (jeśli nie chcecie kupować ich już osobno); antyskating (element niwelujący działanie siły dośrodkowej); kontrolę prędkości obrotów oraz wszystkie nóżki (to naprawdę ważne! gramofon musi stać stabilnie). Warto również mieć sprzęt z pokrywą, ponieważ chroni go ona od kurzu, jednak nie jest elementem niezbędnym do poprawnego działania gramofonu.

Jeśli macie możliwość dokonania bezpośredniego zakupu sprzętu, powinniście z niej skorzystać. To najlepsze wyjście, ponieważ:

– możecie sami sprawdzić czy gramofon jest kompletny;
– możecie go wypróbować na miejscu i zobaczyć czy (i jak) działa;
– w sklepach i serwisach sprzedawcy zademonstrują wam działanie sprzętu, sposób wymiany elementów i wyjaśnią wszystko, co będziecie chcieli.

Na jaką markę gramofonu się zdecydować?

Kwestie najlepszych marek zawsze są kontrowersyjne. Wystarczy poczytać jakiekolwiek forum skupiające fanów winyli – opinie są bardzo podzielone a dyskusje często niezwykle zacięte.

Najczęściej polecany jest Technics, przedsiębiorstwo z długoletnim stażem, wyspecjalizowane w produkcji tego typu sprzętu. Warto jednak przyjrzeć się także innym, równie dobrym firmom. Najważniejszym krokiem jest sprawdzenie, czy do wybranego przez nas gramofonu można dostać części zamienne, takie jak igły i wkładki. Bez nich ani rusz, a to najczęściej zużywające się elementy. Osoby ostrożne z pewnością zdecydują się na taki rodzaj sprzętu, który nadal jest dystrybuowany przez producenta. Daje to gwarancję istnienia serwisu, odpowiednich części na wymianę oraz ogólnego wsparcia technicznego.

Gramofon to nie wszystko: co jeszcze trzeba kupić?

Oczywiście sam gramofon niewiele wam da. Trzeba jeszcze posiadać odpowiednie osprzętowanie do niego, czyli wzmacniacz i głośniki.

Wzmacniacz można zakupić nowy lub używany. Jego rodzaj powinien zależeć od funkcji, jakie będzie dla was spełniał, np. czy poza gramofonem planujecie podłączyć do niego także komputer. Jedno jest pewne: koniecznie musi on mieć wejście PHONO. Dzięki niemu będziecie w stanie podłączyć gramofon. Można też zrobić to za pomocą specjalnej przejściówki, zwanej przedwzmacniaczem (kosztuje do 150zł). Niektóre gramofony posiadają już wbudowany moduł phono, jednak wówczas musicie przyjąć, że jest to rozwiązanie stałe i żadne ulepszenia nie wchodzą w grę.

Niektóre osoby, zamiast wzmacniacza, wybierają wieże wielofunkcyjne.

Jeśli chodzi o głośniki, to najlepiej żeby były nowe. Posłużą najdłużej, mają gwarancję, nie trzeszczą same w sobie i na pewno są dostępne do nich części oraz punktu serwisowe. Na rynku znajdziecie mnóstwo rodzajów głośników. Najważniejsze, aby ich moc i oporność była równa lub większa niż waszego wzmacniacza.

Akcesoria

Na koniec pojawia się pytanie o konieczność posiadania wszystkich akcesoriów do czyszczenia gramofonu, jego elementów oraz płyt winylowych. Jeżeli wykosztowaliście się na sprzęt, to takie dodatkowe fundusze z pewnością są dla was istotne. Nie jest koniecznym, aby od razu zaopatrywać się we wszystkie akcesoria. Warto jednak mieć chociaż welurowe szczotki do winyli. Dzięki temu będziecie dbać o swój sprzęt od samego początku.

Dla laika, oprócz kwestii związanych z tym, ile kosztuje gramofon oraz jak go wybrać, istnieją też pewne aspekty techniczne, z którymi mimo wszystko warto zapoznać się przed dokonaniem wyboru. Dla ułatwienia zestawiliśmy je poniżej.

 

Napęd: paskowy czy bezpośredni? Napęd paskowy Napęd bezpośredni
Gumowy pasek przenosi napęd z silnika na talerz. Czasami wejście gramofonu na odpowiednie obroty może wymagać chwili, ale często można ustawiać napięcie paska.

 

Pasek to część, która się zużywa. Należy zatem sprawdzić, czy do naszego typu gramofonu dostaniemy także paski.

 

 

Oznacza po prostu bezpośrednie przenoszenie energii na linii silnik-talerz. To wersja zautomatyzowana.
Czym różni się gramofon manualny od automatycznego? Manualny Automatyczny
W gramofonie manualnym samodzielnie musimy przenieść ramię z igłą na winyl, gdy zaczynamy go słuchać oraz zdjąć je, gdy kończymy. W gramofonie automatycznym ramie z igłą samo umieszcza się na płycie i samo wraca do pozycji wyjściowej, gdy skończymy słuchać.

 

PÓŁAUTOMATYCZNY

Istnieje rozwiązanie pośrednie: niektóre gramofony posiadają ramię, które co prawda trzeba samemu puścić na płytę, ale po zakończeniu odtwarzania samo wróci ono na pierwotne miejsce.

 

 

Jak widać, zakup gramofonu wcale nie jest trudny. Wystarczy skupić się na kilku ważnych punktach. Warto zatem rozpocząć swoją przygodę już teraz.