Jak powstają płyty winylowe?

Jak powstaje miłość? To świetne pytanie dla każdego pasjonata winyli. Wiadomo bowiem, że spośród wszystkich zalet, jakimi można określić czarne krążki, zdecydowanie przoduje jakość dźwięku. Wytwarzanie winyli to misterny proces, dlatego warto zapoznać się z kilkoma ogólnymi informacjami na jego temat, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak powstają płyty winylowe?

Płyta studyjna/transkrypcyjna

Zanim winyl zostanie wytłoczony w takiej wersji, w jakiej go znamy, musi powstać jego studyjna wersja. Oznacza to płytę, która jest wersją wyłącznie testową, służy do sprawdzenia zapisu. Tak naprawdę nadaje się ona zaledwie do kilkukrotnego odtworzenia na specjalnym sprzęcie. Jest ona po prostu zbyt nietrwała, aby służyć dłużej i działać na zwyczajnym gramofonie.

No dobrze, ale jak taki “pierwotny” winyl w ogóle powstaje? Najczęściej mamy do czynienia z 14-calowym aluminiowym krążkiem. Taka płyta zostaje pokryta miękkim materiałem, najczęściej lakierem stworzonym z nitrocelulozy lub octanu celulozy, rzadziej decelitem. Tak przygotowana może zostać wyżłobiona igłą, przetwarzającą sygnał akustyczny w odpowiednie drgania. Sama igła (szafirowa lub diamentowa) przymocowana jest do ramienia w urządzeniu zwanym nacinarką. Wbrew pozorom nie jest to taki sam proces jak przy odtwarzaniu winyla na gramofonie. Po pierwsze, materiał pokrywający krążek jest miękki, ale bardziej oporowy, dlatego ramię musi naciskać mocniej. Po drugie, proces ten prowadzi do zapisu, wprowadzenia dźwięku i jest odwrotnością odtwarzania.

Płyta do produkcji – matryca

Aby rozpocząć masową produkcję, należy oczywiście skorzystać ze wzoru. Jednakże, jak już zostało wspomniane, płyty studyjne nie należą do najtrwalszych. Dlatego do dalszego procesu potrzebne są ich kopie.

Krążek, który już mamy, należy najpierw dokładnie umyć odpowiednim detergentem. Oczywiście tłocznie posiadają specjalne wanny stworzone do tego procesu. Następnie przygotowaną płytę trzeba pokryć azotanem srebra. Potem krążek jest umieszczany w specjalnej komorze galwanizacyjnej. Jej zadaniem jest oddzielenie acetatu od warstwy, która tworzy się po nałożeniu azotanu srebra. Efektem jest negatyw niklowy, z którego powstaje matryca. Do wytworzenia płyty potrzebne są dwie matryce.

Zanim przygotowane matryce posłużą do masowej produkcji płyt, musi ona zostać dokładnie sprawdzona. Wiadomo, każda skaza, rysa, drobinka, może zniweczyć pracę producentów i zniekształcić dźwięk. Dlatego przed dalszym etapem produkcji wszystko jest dokładnie sprawdzane. Oczywiście współcześnie używa się do tego specjalistycznych kamer.

Możliwe jest także wykonanie matrycy bezpośrednio na miedzianej płycie, wówczas nie trzeba kłaść srebra, co znacznie skraca proces produkcji.

Płyta wychodzi z matrycy

Płyty winylowe, jak sama nazwa wskazuje, powinny powstawać z winylu. Jednakże do ich produkcji używa się naprawdę wielu różnych mieszanek, których podstawę stanowi polichlorek winylu. Jakość stosowanego w tłoczni materiału jest kluczowa dla późniejszej jakości płyty winylowej. Wybrany materiał jest umieszczany w matrycy, a następnie rozgrzewany. Wówczas specjalne formy dociskają matryce, tworząc płytę winylową. Należy także odciąć niepotrzebne krawędzie, które służyły tylko do odpowiedniego umieszczenia w sprzęcie (odcina się do wielkości 12 cali lub 7 cali, w zależności od rodzaju płyty) oraz zahartować krążek zimną wodą.

Voilà, mamy gotową płytę winylową.