Jak przechowywać płyty winylowe?

Wbrew pozorom przechowywanie płyt winylowych nie jest trudne. Istnieje jednak kilka ważnych zasad, do których należy się stosować, jeśli chcemy odpowiednio dbać o swoje winyle.

 

Miejsce

W pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie najlepiej przechowywać płyty winylowe?

Niektórzy koneserzy przeznaczają na to całe pomieszczenie, tworząc swego rodzaju biblioteczkę. Jednak nie każdy ma takie możliwości. Nic nie szkodzi! Najważniejsze, aby nasza kolekcja miała swoje własne miejsce – półkę lub szafkę. Mamy do wyboru także genialne rozwiązania pod kątem wystroju wnętrza, np.: stojaki czy skrzynki w stylu vintage. Własne miejsce jest istotne, ponieważ dzięki temu zmniejszamy ryzyko zarysowania płyt lub zniszczenia okładek.

Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, należy bezwzględnie zastosować się do poniższych rad:

  1. Winyle nie mogą być przechowywane w zbyt wysokich temperaturach, ponieważ płyta może ulec uszkodzeniu. Temperatura pokojowa wystarczy.
  2. Promienie słoneczne to wrogowie dla powierzchni płyt winylowych.
  3. Wilgoć jest absolutnie niewskazana. Z pewnością doprowadziłaby do zniszczenia cennych okładek.

Ustawienie

Rzecz tak prozaiczna, jaką wydaje się być sposób układania płyt winylowych, jest także bardzo ważna. Kładąc winyle na stos, jeden na drugim, często zapominamy o tym, że one także mają swój ciężar. Płyty znajdujące się najniżej są zgniatane przez pozostałe. Takie długotrwałe oddziaływanie może doprowadzić do powstania odkształceń. Zatem, jak należy ustawiać płyty winylowe? Odpowiedź jest prosta: zawsze w pozycji pionowej.

Okładki i koperty

Okładka to zawsze część sztuki, jaką nabywamy wraz z wydaniem winylowym. Dlatego powinniśmy o nią dbać równie bardzo, co o sam krążek. Dla najlepszej ochrony tego elementu warto zastosować folię ochronną. Pozwala ona na jak najdłuższe zachowanie okładki w dobrym stanie.

Same płyty bardzo często przechowywane są we wnętrzu okładki, w specjalnych kopertach. Jest to oczywiście słuszne, jednak zwykła koperta, wykonana wyłącznie z papieru, naraża płytę na zarysowanie. Najlepszym rozwiązaniem są koperty z folią antystatyczną, która nie niszczy płyt. Trzeba także pamiętać o zmienianiu koperty na nową po każdorazowym czyszczeniu płyty.

Jak widać zasad nie jest dużo i są łatwe do wdrożenia. Dzięki ich zastosowaniu dbamy nie tylko o prezencję, ale również długowieczność naszej kolekcji.