Jaki był pierwszy teledysk wyemitowany na MTV?

Dzisiaj nieco z innej beczki, bo piszemy dla Was o świetnym duecie muzycznym (i nie tylko!) w wersji… telewizyjnej. Zespół Buggles złożony z Trevora Horna (basista) oraz Geoffa Downesa (keybordzista) powstał w 1977 r. w Londynie. Buggles jest naszą dzisiejszą gwiazdą, ponieważ właśnie przypada 38. rocznica wyemitowania pierwszego teledysku na kanale MTV w USA, a był nim klip utworu Video Killed the Radio Star Buggles.

Video Killed the Radio Star jest pierwszym utworem promującym debiutancki album Buggles – The Age of Plastic. Singiel ukazał się w 1979 r. i szybko skoczył na szczyty list przebojów. Utwór wywoływał wówczas nostalgię związaną z błyskawicznym skokiem technologicznym. Zresztą, dzisiaj nadal jest aktualny i robi równie spore wrażenie.

Z tego samego albumu pochodzi także utwór Clean, Clean o trudnej tematyce podjętej w warstwie lirycznej (związanej z wojną w Wietnamie). Idealnie komponuje się on z resztą albumu, na którym każdy utwór opowiada pewną historię. Razem z Clean, Clean na płycie winylowej pojawiają się także inne utwory. Na krążku wydanym w 1980 r. przez Island Records można posłuchać jeszcze Technopop.

Buggles wnieśli bardzo dużo do muzyki pop, wychodząc daleko poza swoje czasy, uderzając w gatunki synthpop i progressive pop. Nic dziwnego, że to właśnie ich utwór był pierwszym wyemitowanym klipem na kanale MTV USA.

Kilka lat później, również 1 sierpnia, wystartowało MTV Europa. Ten kanał zaczął od wyemitowania koncertu Eltona Johna. Za to pierwszym puszczonym na MTV Europe klipem było Money for Nothing wykonywanym przez Dire Straits i Stinga. Jako ciekawostkę dodamy, że w MTV Polska, które rozpoczęło emisję w 2000 r., pierwszym wyemitowanym klipem było JakaJaKajah.

Trzeba przyznać, że MTV wiedziało jak dobrze zaczynać!