Kilka słów o ocenie stanu płyt winylowych

Na temat oceny płyt i okładek napisano już wiele. Jest to jednak zagadnienie ważne i warte każdej uwagi. Ma to szczególne znaczenie dzisiaj, kiedy każdy z nas może kupić ulubione płyty przez Internet. Szperając za płytami w sklepie czy komisie możemy ocenić ich stan samodzielnie, przynajmniej ich stan wizualny. W lepiej przygotowanych sklepach mamy zapewniony odsłuch. Kupując używane płyty winylowe online musimy polegać na zapewnieniach sprzedającego. Dlatego posiadanie uniwersalnej skali oceny płyt jest kluczowe.

W sklepie Crate Monkey Records ocena stanu płyt winylowych następuje za pomocą skali ocen Goldmine. Ta skala ocen znajduje zastosowanie w większości liczących się sklepów czy serwisów oferujących płyty winylowe. Jest ona uniwersalna i ma zastosowanie do wszystkich płyt, nieważne czy tych tłoczonych współcześnie czy też krążków z lat pięćdziesiątych.

Mint (M): Na temat ideału nie trzeba się rozpisywać. Perfekcyjna płyta, wcześniej nie odtwarzana. Najczęściej (ale nie zawsze) w dalszym ciągu zafoliowana. Nie powinna posiadać żadnych defektów fabrycznych. Płyty w tym stanie są wyceniane najwyżej. To samo tyczy się okładek.

NEAR MINT (NM lub M-): Płyta w praktyce bez śladów używania, jakichkolwiek widocznych defektów, wliczając w to defekty fabryczne.   Nie oznacza to jednak, że płyta nie była odtwarzana. Powierzchnia nadal powinna być błyszcząca. Można powiedzieć, że wygląda jakby ktoś właśnie przyszedł z nią ze sklepu i zdjął folię, ewentualnie raz przesłuchał. Okładki oceniane jako NM również powinny spełniać te kryteria.

VERY GOOD PLUS (VG+): Stan płyty VG+ najlepiej opisuje stwierdzenie „wyłączając kilka minimalnych wad byłoby to NM”. Nosi ślady używania takie jak drobne ryski czy przetarcia, które nie powinny wpływać na odsłuch.

Okładka z uciętym rogiem, tzw. Drillhole, lekko wybarwiona lub posiadająca lekki ślad po płycie, tzw. Ringwear, lub innymi pomniejszymi wadami również może zostać uznana za VG+ pod warunkiem, że tych wad nie ma więcej niż dwie.

Very Good (VG). Wady płyt w stanie VG + są tutaj bardziej ewidentne. Może się pojawić szum, lekkie trzaski, szczególnie na początku ścieżek. Okładka ma wiele śladów użytkowania, może mieć odbity wyraźny ślad płyty.

Good Plus (G+), Good (G): Dobry nie oznacza zły 🙂 Płyta nie powinna przeskakiwać, ale szum czy trzaski mogą być wyraźne. Okładka może mieć plamy, zawierać rozdarcia i być w średniej formie. Zdarzają się też ślady po długopisie czy mazaku zostawione przez poprzednich właścicieli płyty.

POOR (P) i Fair (F): raczej nie będą pojawiać się w naszej ofercie. Płyty zniszczone, z wieloma wadami, przeskakujące.

Warto kierować się tą jednolitą skalą ocen jeśli kupujemy i wystawiamy płyty. Pomaga to przy podejmowaniu trafnych wyborów zakupowych i pozwala porównać oferty. Jeśli bowiem znajdziemy dwie te same płyty w różnych cenach, warto sprawdzić czy nie wynika to ze stanu w jakim płyta się znajduje.