Mick from Sound City

Michael John Kells Fleetwood pochodzący z Kornwalii powszechnie znany jest po prostu jako Mick. Już jako chłopiec prowadził nietuzinkowe życie.

Na zawsze pozostał nadzwyczajną osobą, która zostawia po sobie istotny ślad w dziejach muzyki światowej.

Ojciec Michaela był pilotem Royal Air Force. Choć zdanie to brzmi, jakby rozpoczynało sztampową historię o synu, który tęskni za ojcem służącym w odległych krajach, to jego kontynuacja jest zgoła inna. Cała rodzina podróżowała wraz z rodzicami tam, gdzie stacjonował John Joseph Kells Fleetwood. Urodzony w Kornwalii Mick mieszkał przez pierwsze lata swojego życia w Egipcie, a wieku około 6 lat przeniósł się Norwegii.

Fleetwood senior z pewnością był asem przestworzy, jednak sam Mick nawet nie próbował być jak as, nawet w szkole. Choć lubił uczęszczać na zajęcia, szczególnie te sportowe, to jednak nie przynosił do domu najlepszych cenzurek. Fenomenalne wsparcie udzielane mu przez rodziców pozwoliło chłopcu na odkrycie jego muzycznej pasji. Mick otrzymał zestaw do gry na perkusji, a w wieku 15 lat opuścił szkolne mury, aby na zawsze oddać się muzyce. To właśnie wtedy Michael Fleetwood przeniósł się do Londynu.

Od The Cheynes do Fleetwood Mac

Los sprawił, że nieopodal pierwszej kwatery zajętej przez Fleetwooda mieszkał klawiszowiec, założyciel zespołu The Cheynes (grupa ta supportowała m.in. koncerty The Rolling Stones). Grupie zabrakło akurat perkusisty, więc nowy sąsiad był jak znalazł do tej roli. Z The Cheynes przeskoczył do The Bo Street Runners, a potem na krótko do ‚Shotgun Express‚, w którym występował z Rodem Stewartem. W tych latach poznał również Petera Greena, z którym stworzył później Fleetwood Mac.

Sam zespół Fleetwood Mac powstał pod koniec lat 60. XX wieku. Jednakże do lat 70. jego skład oraz styl ulegały zmianom. Poczynając od różnorodnych rodzajów bluesa przez odmiany rocka, Fleetwood Mac stanęli wreszcie na soft rocku. Zespół wydał razem siedemnaście albumów studyjnych oraz wiele innych krążków (live, kompilacji itd.). Sam Mick natomiast nagrywał także albumy solowe, pierwszy z nich wydając już w 1981 r.

Człowiek wielu pasji

Wpojona od dziecka wszechstronność i umiejętność dążenia do osiągnięcia własnych celów, pchnęły Micka także do innych zajęć. Jest on współautorem publikacji Fleetwood – My Life and Adventures with Fleetwood Mac (1990). Muzyk na krótko zajął się również produkcją wina. Otworzył także własną restaurację w stanie Virginia. Nadał temu miejscu bluesowy charakter. Dodatkowo Fleetwooda można było zobaczyć także na ekranie. Zagrał m.in. w The Running Man (u boku Arnolda Schwarzeneggera) oraz epizodycznie w jednym z odcinków Star Trek. Mick oraz inni członkowie Fleetwood Mac wzięli również udział w produkcji Sound City, dokumentalnego filmu na temat wytwórni w Los Angeles. To także świetny film o muzykach rockowych, bardzo dobrze prezentujący istotną część historii muzyki. Co ciekawe, reżyserem filmu był Dave Grohl, były perkusista Nirvany, emocjonalnie związany ze studiem, w którym Nirvana nagrała swój przełomowy krążek – Nevermind.

Mick Fleetwood. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.

Fleetwood Mac rozgrzewają serca. W chłody poranek wziąć kubek z gorącą kawą, w upalny dzień położyć się z zamkniętymi oczami i słuchać… Landslide, The Chain, Gold Dust Woman…

Za te piękne muzyczne chwile dziękujemy i Michaelowi Fleetwoodowi składamy dzisiaj jak najlepsze życzenia. Z tej okazji kręcimy płyty winylowe Fleetwood Mac, kompilacje pełne doznań – winyl Vintage Years (The History of Fleetwood Mac) oraz Fleetwood Mac.