Muzeum Czarnej Płyty

“Pronit” był zakładem produkcyjnym, który utworzony w czasie 20-lecia międzywojennego, swoją działalność kontynuował jeszcze w okresie Polski Ludowej. Zajmowano się tam wytwarzaniem tworzyw sztucznych, w tym również polichlorku winylu, dzięki czemu na terenie zakładu mogła istnieć także tłocznia płyt gramofonowych. Swoją działalność zakończyła ona w 1991 roku (sam zakład zlikwidowano w 2000 r.), ale od zapomnienia ocaliło ją utworzenie muzeum płyt winylowych.

“Pronit” i inne wytwórnie

Chociaż na terenie zakładu wytłaczano płyty sygnowane znakiem “Pronit”, to oczywiście współpracowano również z wytwórniami, m.in. z: Wifon wyd. PRiTV, Polton, Veriton, PolJazz PSJ, Polskie Nagrania czy Savitor. Dzięki temu zakłady mogły poszczycić się krążkami takich artystów jak Irena Santor, Niebiesko-Czarni, Sława Przybylska, Czerwone Gitary, Skaldowie, Trubadurzy, Urszula Sipińska i wielu innych.

Zdecydowanie jest się czym chwalić, dlatego nic dziwnego, że na terenie Pionek utworzono wspomniane już niewielkie muzeum.

Izba Czarnej Płyty

W czasie Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki z Czarnego Krążka, którego pierwsza edycja odbyła się w kwietniu 2016 r., nastąpiło uroczyste otwarcie Izby Czarnej Płyty w Pionkach. Mini-muzeum w Pionkach powstało za sprawą Centrum Aktywności Lokalnej, które zajmuje się podtrzymywaniem tradycji regionu m.in. poprzez historię takich miejsc jak “Pronit”.

Izba to świetne miejsce dla winylomaniaków i nie tylko. Można tam zobaczyć zarówno stare płyty winylowe, jak i gramofony, a także pocztówki dźwiękowe i metalowe pozytywy oraz negatywy krążków. Dodatkowo znajdziecie tam płyty szelakowe – tłukące się i nietłukące, płyty okolicznościowe z wygrawerowanymi dedykacjami oraz ciekawe dokumenty pochodzące jeszcze z tłoczni, w tym dane techniczne czy korespondencja z artystami. I chociaż nie wszystko można wystawić na ekspozycję ze względu na brak miejsca, to przedmioty te są dostępne w Izbie.

Czarne Płyty nie tylko na ekspozycji muzealnej

Winyle nie umarły i wy wiecie o tym najlepiej. Także Izba Czarnej Płyty to nie tylko zwykłe eksponaty. Co roku organizowany jest Festiwal Piosenki Z Czarnego Krążka pod honorowym patronatem Andrzeja Piasecznego. Dzięki niemu można nie tylko pokazać swój talent, ale również spotkać gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Dotychczas na Festiwalu gościli już Tomasz Szwed, Trubadurzy i Irena Santor. Na tegorocznej edycji wystąpi Andrzej Rybiński. Izba Czarnej Płyty wzięła również udział w tym, co winylowe tygryski lubią najbardziej – Giełdzie Płyt Winylowych (w Media Markt w Radomiu).

Gdzie i kiedy?

Z pewnością jest to miejsce godne zobaczenia. Wystarczy udać się do Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach w dni powszednie między 8.00 a 16.00 lub w weekendy w czasie trwania organizowanych w CAL wydarzeń, które można śledzić na http://www.cal.pionki.pl/. Oczywiście oglądanie eksponatów jest całkowicie bezpłatne, warto więc skorzystać i odbyć interesującą podróż po historii czarnych krążków.