Płyty winylowe w scenach filmowych

Zobaczyć winyle na dużym ekranie to jak trafić na swoją ulubioną piosenkę w radio. Chcielibyśmy wtedy uciszyć cały świat, zupełnie nie rozumiemy, jak inni mogą nie zauważyć tak ważnego wydarzenia. Jednak oprócz radości odczuwamy też swego rodzaju niepewność – czy stacja radiowa nie utnie pięknych nut końcówki na rzecz reklam? Jak zatem bohaterowie filmów obchodzą się z winylami? Sprawdźcie sami! Przypominamy filmowe sceny z płytami winylowymi w roli głównej.

Sentymentalne sceny filmowe z winylami – „Some things are best left unsaid” (Skazani na Shawshank)

Muzyka to pasja. Dzielenie się nią jest czymś wielkim. Tym większym, im więcej wysiłku trzeba było włożyć w zdobycie upragnionej płyty. Oto kilka pięknych scen, poświęconych muzyce na płytach winylowych.

Screen z filmu Jackie Brown

Dołączeniem winylowej pasji głównej bohaterki do swojego filmy nie wzgardził nawet Quentin Tarantino. Jackie Brown, błyskotliwa stewardessa próbująca ograć zarówno swoich współtowarzyszy przemytników, jak i policję, oddaje się muzyce włączając filadelfijską grupę soulową Delfonics. W tej scenie Jacki Brown wyjaśnia, że włożyła wiele wysiłku i funduszy w zebranie swoich albumów, w związku z czym nie interesują jej nowe płyty CD.

Sreen z filmu Skazani na Shawshank

Jeszcze głębszą kontemplację muzyki możemy zobaczyć w adaptacji powieści Stephena Kinga – Skazani na Shawshank. Główny bohater, Andy Dufresne, odsiadujący w Shawshank niesłuszny wyrok, włącza operę na winylu. Po włączeniu mikrofonu umożliwia wszystkim więźniom słuchanie płyty winylowej wraz z nim. Można powiedzieć, że na tę chwilę całe więzienie wstrzymuje oddech. W późniejszej scenie, przy obiedzie, Andy wyjaśnia współwięźniom, czym jest dla niego muzyka.

Na pewno część z was zaraziło się pasją od starszych – rodziców, rodzeństwa, dziadków… I na pewno pamiętacie tę ekscytację, która towarzyszyła wam po zdobyciu pierwszych winyli. W filmie U progu sławy główna bohaterka, wyruszając w podróż, żegna się z młodszym bratem słowami: „Look under your bed. It’ll set you free”. Chłopiec pod łóżkiem znajduje torbę pełną płyt winylowych. Jego siostra zostawiła mu muzykę i pasję.

Jak kupować winyle?

Dość sentymentalizmu, czas przejść do kwestii praktycznych. Jak robić zakupy w sklepach z winylami? Oczywiście najważniejsze jest dobre wejście!

Screen z filmu Przeboje i Podboje

Można wchodzić na „zakręconego pasjonata”. Przeboje i podboje to film, w którym jest pełno scen związanych z muzyką, jednak wchodzenie do sklepu z winylami w trakcie rozgorączkowanego monologu na temat wyższości jakiegoś krążka to jest to.

Screen z filmu Dziewczyna w Różowej Sukience

Można zaliczyć taneczne wejście do sklepu. Dobry winyl wyzwala energię, tak jak w Dziewczynie w różowej sukience, gdy do młodych dam w sklepie zagląda jeden z adoratorów.

Można też podejść do tematu w sposób nietuzinkowy. Wystarczy przypomnieć sobie scenę z Mechanicznej Pomarańczy, w której Alex DeLarge wchodzi do sklepu z płytami winylowymi. Mamy wówczas dwie pieczenie na jednym ogniu: wbijamy do sklepu niczym król i do tego podrywamy piękne dziewczyny. Przyznać się, kto kiedykolwiek podrywał „na winyla”?

Screen z filmu MI 5

Ostatnie wejście jest dla twardzieli (zarówno tych wśród panów, jak i wśród pań), a film instruktażowy zaprezentowany jest jako fragment Mission Impossible 5 Rogue Nation, w którym Ethan Hunt odwiedza sklep z płytami winylowymi. Wchodzi jak koneser, brzmi jak koneser i oczywiście czeka na niego wspaniała, obeznana kobieta (drogie panie, dawajcie znać, w których sklepach za ladą czekają pasjonaci z charakterem!).

Sceny z winylami w filmach dla ludzi o twardych nerwach

Ostatnia kategoria scen jest dla osób umiejących zluzować lub po prostu mających stalowe nerwy. Zaczniemy od wspomnianego już powyżej Mission Impossible 5 Rogue Nation, w którym odtwarzany przez bohatera winyl ulega autodestrukcji.

Film Mechanik, wybuchające winyle, screen z filmu

Serce pęka także przy oglądaniu finałowej sceny filmu Mechanik. Tam możemy patrzeć z rozżaleniem jak nie tylko winyl, ale także gramofon i cała kolekcja płyt winylowych… płonie.

Panna Młoda vs Vernita, screen z filmu Kill Bill

Wróćmy do Tarantino – Kill Billa uwielbiam, ale brak szacunku dla płyt, jaki wykazała Vernita tylko potęguje moją niechęć do niej. Scena pokazuje też, co Uma Thurman robi z takimi ludźmi.

I ostatnia, wiekopomna scena, która sprawia cierpienie i bawi jednocześnie. Dodatkowo ukazuje użytkową stronę kolekcjonowania winyli. Jest to oczywiście moment, w którym okazuje się, że płyty winylowe to idealna broń na zombie. Scena, o której mowa to nic innego, jak fragment z Wysyp żywych trupów.

 

Znacie jeszcze jakieś filmowe sceny z płytami winylowymi? Piszcie!