Smokey Robinson

Kto śledzi naszego Instagrama i Facebooka wie, że dzisiejszy poranek zaczęliśmy od rytmów soul i funk. I tymi wspaniałymi rytmami dotarliśmy do albumów niezwykłego artysty – Smokey Robinsona.

Jeden z prekursorów R&B, genialny kompozytor i producent Motown. Przez lata grał z grupą The Miracles. Jego kariera obfitowała w sukcesy. W 1987 r. trafił do Rock and Roll Hall of Fame, a w 2016 r. otrzymał Nagrodę Biblioteki Kongresu im. Gershwina za wkład w rozwój muzyki popularnej. Specjalnie dla Was prezentujemy płyty winylowe Smokey Robinsona, które u nas znajdziecie.

Where There’s Smoke…

Zaczynamy od krążka z 1979 r. Winyl Where There’s Smoke… został uznany za jeden z najlepszych albumów solowych Smokey Robinsona. Według krytyków połączył na nim swój romantyzm i niepokorne podejście do muzyki. Wykazał się zarówno jako wokalista, jak i kompozytor. Na tej płycie Smokey  zmienił nieco soulowy charakter tworzonej przez siebie muzyki. Utwory It’s a Good Night, Get Ready oraz Share It Robinson skomponował sam, natomiast kilka innych stworzył we współpracy ze Stevie Wonderem, Jamesem Bradfortem czy Marv Tarplinem.

Winyl singiel Smokey Robinsona Get Ready to czysty taniec nagrany na czarny krążek. Sam Smokey fenomenalnie wykonuje ten stworzony przez siebie utworów w akompaniamencie The Miracles. Get Ready napisał on dla The Temptations, którzy z tym singlem dotarli na wysokie pozycje list przebojów w Stanach Zjednoczonych.

Warm Thoughts

Kolejny rok przyniósł nowy album – Warm Thoughts. To wyjątkowa płyta winylowa Smokey Robinsona, ponieważ zawiera wiele bardzo osobistych utworów, współtworzonych z osobami bliskimi, przyjaciółmi i współpracownikami z Motown. Swój wkład w ten krążek mieli Rose Ella Jones, Stevie Wonder, David Soul, Marv Tarpin czy Doris Fisher i Allan Roberts. Niektóre utwory Smokey wykonał w duecie ze swoją ówczesną żoną, Claudette Robinson. Ten winyl to z pewnością prawdziwa dawka ciepłych myśli. Krążek przyniósł Robinsonowi wielki sukces, zajął 14. miejsce na liście Billboard 200 Pop Album i 4. miejsca na liście Top 10 of Billboard’s R&B Album.

Being with You

Następny rok przyniósł nowy album – Being with You. Na tej płycie winylowej Somkey  najgorętszym kawałkiem jest tytułowy singiel Being with You. Na liście Billboard Hot 100 zajął 2. miejsce i przez pięć tygodni utrzymywał się jako nr 1 na liście Hot Soul Singles. Cała płyta winylowa Being with You składa się z ośmiu utworów. Również na tym albumie możemy usłyszeć Claudette Robinson. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedano ponad 900 000 egzemplarzy tego krążka co pozwoliło mu uzyskać status złotej płyty.

Touch the Sky oraz Blame It On Love & All The Great Hits

Kolejną płytą, jaką dla was mamy jest Touch the Sky z 1983 r. To także krążek z ośmioma utworami, w których artysta idealnie miesza soul i disco, talent kompozytorski z talentem wokalnym. W tworzeniu tego albumu brał udział m.in. Berry Gordy. To prawdziwy dotyk nieba dla fanów Smokey Robinsona.

W tym samym roku ukazała się kompilacja Smokey Robinsona na płycie winylowej – Blame It On Love & All The Great Hits. Album ten zyskał swój tytuł od bardzo popularnego singla – Blame It On Love. Na krążku znajdują się także takie utwory jak Being With You czy Cruisin.

Essar

Na koniec mamy dla was Essar, album z 1984 r. współtworzony z Reginaldem Sonym Burke. Album nie uzyskał najwyższych miejsc ani fenomenalnych recenzji, jednak wielu fanów Somkey Robinsona chwali sobie zawarte na nim utwory, w większości tworzone przez samego artystę. Chociaż nie jest to ostatni solowy krążek Smokeya, to z pewnością stanowi on pewną klamrę w jego twórczości. Co ciekawe, sama nazwa albumu pochodzi od inicjałów Smokey Robinsona. Niektóre utwory zostały docenione dużo później. Na przykład And I Don’t Love You w wersji instrumentalnej zyskało na popularności na początku drugiego tysiąclecia.

Z pewnością mówimy dzisiaj o bardzo płodnym artyście. Warto wyławiać perełki z jego licznych utworów. Płyty winylowe Smokey Robinsona to relaks, rozrywka i prawdziwe doznania związane z soul i disco nowego rodzaju. Jeśli jeszcze nie macie ich w swojej kolekcji, korzystajcie – u nas nadal macie kilka dobrych krążków do złapania.