Very Ruby Tuesday

Wszyscy znamy Ruby Tuesday jako “number-one hit” Rolling Stonesów. To utwór lekki, przyjemny w odbiorze, klimatyczny i spokojny. Prawdopodobnie cały tekst do niego stworzył Keith Richards, choć historia tej piosenki przedstawiana jest na różne sposoby. Niewątpliwie jednak Ruby Tuesday należy do kanonu utworów Stonesów. Chociaż utwór ujrzał światło dzienne w 1967 r. to do dzisiaj był wielokrotnie coverowany.

Melanie Safka

Wspominaliśmy już o Melanie na naszym facebooku i instagramie przy okazji jej urodzin. To artystka w pełnym tego słowa znaczeniu, wolna dusza okraszona nietuzinkowym głosem. Melanie nagrała własną wersję Ruby Tuesday w 1970 r. Znalazła się ona na jednym z jej najpopularniejszych albumów – Candles In The Rain. Jako dźwięki jeszcze wybrzmiewającego festiwalu w Woodstock 1969 r. Ruby Tuesday zyskuje u niej niepowtarzalny styl silnej emocjonalnej nostalgii.

Wersja symfoniczna

Ruby Tuesday to nie tylko tekst pełen tęsknoty, ale także piękna linia melodyczna. Jej adaptacją zajęła się The London Symphony Orchestra, przeistaczając ten utwór niejako w hymn, podkreślając każdy dźwięk tej kompozycji. Ta symfoniczna wersja znalazła się na albumie z 1980 r. – Best Of Classic Rock. W latach 90-tych ukazała się także liryczna wersja utworu przy akompaniamencie tej orkiestry, na płycie Symphonic Music of The Rolling Stones.

Rod Stewart

Do świata dźwięków lat 90-tych Ruby Tuesday zostało przeniesione przed Roda Stewarta. Utrzymując cały utwór w jego pierwotnej stylizacji, Rod Steward przekształcił go na współczesne dla ówczesnego okresu dźwięki i sposób przedstawiania historii. Dzięki temu Ruby Tuesday ponownie nabrał barw i życia, nie odbiegając jednocześnie za bardzo od pierwotnej wersji.

 

Oczywiście to nie koniec. Ruby Tuesday wykonywały także takie gwiazdy, jak Nazareth, Scorpions, Gotthard czy Franco Battiato, i pewnie jeszcze nieraz usłyszymy odświeżoną wersję tej piosenki.