W jaki sposób oceniamy stan płyt winylowych?

Chociaż była już o tym mowa na naszym blogu, uważamy, że temat jest na tyle ważny, by go odświeżyć. Mowa oczywiście o ocenie stanu płyt winylowych. Znacząca większość z Was pewnie jest już obyta z tajemniczymi skrótami, które widzimy przy opisach płyt na stronach sklepów z winylami. Nadal jednak pojawiają się nowi fani czarnych krążków, którym przyda się łamacz szyfrów.

Skale ocen i rodzaje płyt

Zacznijmy od podstawy: nie ma różnych skal do oceny płyt, które tłoczone są współcześnie oraz tych z dawnych lat. Używana płyta winylowa jest często równie wartościowa, co nowa. Sposoby oceniania odnoszą się do całości i są jednolite w obu przypadkach.

Skale ocen również są mniej-więcej ujednolicone. Dlaczego „mniej-więcej”? Ponieważ odnoszą się do podobnych wartości, choć czasami różnią się ilością poziomów.

Co podlega ocenie przy opisywaniu płyty winylowej?

Jakie elementy składają się na ocenę stanu płyty winylowej? Wbrew pozorom nie jest to tylko kwestia dotycząca samego krążka. Oceniany jest:

– stan płyty (zewnętrzny oraz po odtworzeniu; innymi słowy: czy wszystko gra?);
– stan okładki oraz jej części składowych;
– folia (jeśli w ogóle jest).

Z jaką skalą spotykacie się na Crate Monkey Records?

Na naszej stronce wykorzystywana jest tzw. skala Goldmine, która jest używana w wielu sklepach z używanymi płytami winylowymi na całym świecie.

MINT (M):

Jest to płyta idealna, wcześniej nieodtwarzana. Nietrudno zatem stwierdzić, że nie posiada ona defektów fabrycznych, a jej okładka jest w nienagannym stanie. Bardzo często taka płyta nadal jest zafoliowana, co stanowi szczególną gratkę dla wielbicieli takich rarytasów.

NEAR MINT (NM lub M-):

Dla niektórych „prawie” robi wielką różnicę. I my to rozumiemy, dlatego uważnie stosujemy się do tego elementu przyjętej skali. Bardzo blisko ideału jest plyta niemająca śladów użytkowania ani dostrzegalnych defektów. Błyszczy niemal jak nowa, a jej okładka prezentuje się równie dobrze, co w chwili zakupu, choć płyta została już wypakowana z folii. Prawdopodobnie taki krążek był odsłuchiwany raz, może parę razy.

VERY GOOD PLUS (VG+):

Taka płyta ma już ślady użytkowania: rysy, przetarcia. Są to drobne defekty, które nie powinny mieć wpływu na jakość dźwięku. Okładka może być widocznie używana, ale nie znacznie uszkodzona. Akceptowalne są nie więcej niż dwie wady, do których mogą należeć: lekkie wybarwienie, ślad po płycie lub ucięty róg. Innymi słowy: gdyby nie kilka drobnych wad, byłby to krążek NM.

VERY GOOD (VG):

Taki krążek ma już wyraźne ślady użytkowania, które wpływają na jego jakość. W czasie odsłuchu możliwe są trzaski i niewielki szum, a okładka posiada wyraźne defekty.

GOOD PLUS (G+), GOOD (G):

To nadal dobra płyta, której można spokojnie słuchać. Należy jednask przygotować się na wyraźny szum i trzaski. Płyta oceniona na „dobrą” nie powinna jednak przeskakiwać. Co do okładki – jej forma jest raczej średnia. Wyraźne uszkodzenia oraz definitywne ślady po poprzednich właścicielach (np.: opisy mazakiem) są przy takiej ocenie na porządku dziennym.

POOR (P) i FAIR (F):

Są to krążki poniszczone, przeskakujące, a odtwarzanie ich to sztuka dla cierpliwych. Także ich okładki mogą być zniszczone, z licznymi śladami użytkowania. Czy ich istnienie ma sens? Oczywiście – niezwykle często są one doceniane przez najlepszych kolekcjonerów, którzy po prostu pragną mieć dany album lub singiel w swojej kolekcji.

Dzięki zaawansowanej wyszukiwarce na naszej stronie możecie znaleźć płyty pod kątem określonego stanu. Natomiast przeglądając stronę wybranego krążka, informacje o jego stanie znajdziecie w zakładce „Dodatkowe informacje”.

Inne skale ocen

Robiąc zakupy w sieci, możecie trafić także na inne skale ocen. Najpopularniejszą jest Record Collector’s Grading System. Ma ona siedem poziomów i znajdziecie w niej takie określenia, jak:

EXCELLENT (E): odpowiada naszemu NM.
POOR i FAIR rozdzielone są na dwa osobne poziomy.
BAD (B): płyta kompletnie nienadająca się do odtwarzania, niekiedy nawet połamana, raczej dla zagorzałych kolekcjonerów.

Wiemy, jak ważny jest dla Was zakup każdej płyty winylowej, którą wybierzecie. Właśnie dlatego wszystkie krążki są oceniane przez nas bardzo dokładnie. Staramy się wychwycić nawet najsubtelniejsze zmiany i uszkodzenia w oferowanych płytach i ich okładkach. Dzięki temu macie klarowny obraz tego, co od nas otrzymacie.